Jak vybírat botičky

 

Víme jak těžké je najít ty správné boty pro dítě. Proto se naše zboží snažíme co nejlépe popsat a hlavně uvádět nejen vnitřní délku boty, ale také šířku, která je neméně důležitá pro to, aby botička správně seděla a nožka nebyla ničím omezována.

 

Postup jak se (co možná) nejlépe dopátrat správné velikosti:

 

  1. Obkreslit nožku dítěte na papír. Jestli Vám více vyhovuje postavit přitom dítě ke zdi, dovnitř krabice, nebo obkreslit nožku volně kolem dokola, záleží na Vašich zkušenostech s tím, co funguje lépe.

 Může se stát, že nebude rozměr na milimetr přesně a při opakovaném měření se může o něco změnit. Záleží na sklonu tužky, na tom, jak se dítě, nebo papír, i když malinko, ale přece, pohnou. Musíme se s tím smířit a vybírat botičky podle toho, co považujeme za uspokojivý výsledek. Ani každá bota stejného modelu a velikosti nemusí mít vždycky na milimetr stejné rozměry.

 

  1. Změřit délku nožky od středu paty šikmě k nejdelšímu palci. Také šířku. Nezapomeňte změřit obě nožky a dál vybírat boty podle té větší, v případě, že nejsou stejné.

 

  1. Nadměrek. Nejčastěji se udává, že dítě potřebuje nadměrek 12-15 mm, z toho je 6-9 mm prostor pro růst a 5-6 mm prostor pro volný pohyb palečků.

U našich celoročních botiček doporučujeme nepřekračovat nadměrek 12 mm, zejména pokud dítě nemá velmi širokou nohu a skutečně vysoký nárt. U zimních se může zvolit až 15 mm (u větších dětí), vyšší botičky dobře drží na noze a vznikne tak dostatečný prostor pro hrubší ponožku, nebo teplejší vložku. U letních otevřených sandálků je často vhodné zvolit i menší nadměrek než 12 mm.

A v neposlední řadě záleží na věku dítěte – tedy na tom, jak zkušený chodec je. Pro děti, které začínají chodit, je lépe zvolit nadměrek spíše menší, než větší. U letních bot, především kožených capáčků, pro ně postačí i 6 - 8 mm.

 

  1. Šířka bot – údaj, který se v běžných obchodech často vůbec neřeší, přičemž je šířka stejně důležitá jako délka, a často se mnohem hůř hledá bota, které by na šířku správně sedla. Šířka nemá být víc než 2-3 mm z každé strany, ale u měkkých bot nevadí, když je stejná, jako šířka nožky.

 

Protože jsou naše botičky barefoot nebo kompromisní, jsou zpravidla dost široké a umožňují volný pohyb malých palečků. Všechny mají měkký svršek, takže i do šířky se částečně přizpůsobí. To platí především u capáčků.   

Nicméně určitě při výběru věnujte pozornost údajům o šířce, zvlášť, pokud máte dojem, že vaše dítě má úzkou nebo hodně širokou nožku.

 

Jak přeměřujeme naše boty

Rozměry u každého modelu jsou přeměřovány digitálním měřidlem Clevermess které umí měřit délku a šířku jak nožky dítěte, tak i vnitřku boty. Zároveň bereme v úvahu to, jak daleko do špičky boty skutečně palečky dosáhnou. Různé modelové řady stejného výrobce mají různé rozměry, částečně se může lišit i boty stejného modelu. Proto, jestli si nejste jisti správnou velikostí, protože Vám například vyšla délka na rozmezí dvou velikostí, dejte nám vědět konkrétní model boty, o který máte zájem, a my ho rádi přeměříme.

Kdyby jste byli pořád na pochybách jako botu zvolit, neváhejte se nás zeptat a dodat naměřenou délku a šířku nožky Vašeho dítěte, ideálně i obrys chodidla, a spolu vybereme, co se mu nejvíc hodí. Případně Vás rádi uvidíme při osobním odběru (nutno předem dohodnout), kde si můžete vyzkoušet přímo s dítětem, jaká bota mu sedne nejlépe.